Çatı Tamiri / Çatı Onarımı

Çatı Tamiri / Onarımı

 

Çatı Yapımı, Aktarma, Çatı Tamiri, Çatıcılar ve Onarım Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çatı evin en önemli parçasıdır. Evinizi, yapınızı ve onun altında yaşayan insanları korur. Bununla birlikte, çatı yapımı, ömrünü tamamlamış bir çatının yerine daha iyi bir çatı yapmak evin ömrünü ve altında yaşayan,insanların yaşam kalitesini arttırmak isteyen ve evine değer katmak isteyen herkesin yapması gereken bir yatırımdır.

Yeni bir çatı kurulumunun toplam maliyeti, seçtiğiniz çatı modeline  bağlı olarak değişecektir. Yeni bir kurulumun ortalama maliyeti çatı büyüklüğüne, projeye, ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse 100m2 yeni bir çatı için ortalama  25.000₺ ile 40,000 arasında değişiklik gösterir

Yeni Çatı Yapımı’nı, Çatı Onarımı, Çatı Aktarma ve Çatı Tamirinin maliyetini etkileyebilecek başka faktörlerde vardır :

 • Çatı Modelleri : Çatının yüksekliği genişliği ve binanın yapısına uygun bir proje  maliyetleri belirleyecektir.Parampet perdeli çatıları, tamamlamak için daha fazla zaman, beceri ve kaynak gerektirir.
 • Yerel Belediye İmar : Yerel yetkililerden  yeni bir proje için gerekli izinlerin alınması, maliyet üzerinde etkisi olabilir.
 • Malzemeler ve Yer: Bazı şehirlerde projeyi tamamlamak için gerekli olan malzemelerin alınması daha pahalıdır.
 • Kurulumun Kapsamı : Bacalar ve çatı pencereleri gibi şeyler kurulum sürecini karmaşıklaştırabilir ve daha pahalı hale getirebilir.

Bazı çatıların maliyeti yüksek olabilir. Malzemelerin, uzmanlığın ve zamanın, çatınızın sağlam ve dayanıklı olmasını sağlayacak faktörlerdir. Bu makalede, farklı projelerin ve çatı tiplerinin fiyatını etkileyen bazı faktörleri daha ayrıntılı olarak ele alacağız. Yeni bir çatı kurulumu için birkaç teklif almanız gerekecek. En düşük tekliflere dikkat edin, bazen çatı firmaları düşük bir fiyat sunabilir ve gelecekte size daha fazla paraya mal olacak sonuçlar çıkabilir.

Çatı Aktarma yerine çatı onarımı

Bir çatı firması aramaya gitmeden önce, ilk yapmanız gereken bir sonraki adımı düşünmenizdir. Çatı tamiratı gerekli ancak pahalı. Bir çatının aktarılmasının ortalama maliyeti, genellikle onarımların ortalama maliyetinden on kat daha maliyetlidir. Sadece ufak çapta sızıntı ve bazı bölgelerdeki damlamalar nedeni ile çatının aktarılması gerekmez.

Peki çatıyı ne zaman aktarmalıyız? Aşağıda, ev sahiplerinin yeni bir çatıya sahip olmalarını isteyebilecek durumlardan bazıları yer almaktadır.

 • Çatınızın ömrü: Çatınız ömrünün sonuna geldiyse, kalifiye bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi gerekir. Shingle, ondulin, arduaz membran  gibi çatıların çoğu yaklaşık 20 yıllık bir ömüre sahiptir. Kiremit çatı , 40 yıldan fazla sürebilir. Ancak, düzenli bakım, havalandırma ve önceki onarımların kalitesi gibi diğer faktörlerin çatınızın yaşam beklentisi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini unutmamalısınız.
 • Nem, Su Hasarı ve Sızıntı :Çatıda birden fazla kapsamlı sızıntı varsa çatınızın aktarılması gerekebilir.  Ayrıca nem veya su hasarı belirtilerine de bakın. Dairenizin tavanında siyah lekeler  boyadaki sararmalar veya damlalar çatıdaki daha büyük sorunların göstergesidir.
 • Doğal Afet : Kasırgalar, fırtınalar veya şiddetli yağmurlar, büyük hasar ve sızıntılara neden olmak için yeterlidir.
 • Yeni Çatı : Yeni bir çatı, evinizin genel görünümüne katkıda bulunur. Yeni bir çatı evinizin görüntüsünü güzelleştirdiği gibi evinizin değerinide arttıracaktır.

Yeni bir kurulum, değiştirmenin avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Bazı ürünler, evinizi daha çevre dostu yapan son teknolojiyi içerir. Yenileme maliyetinin yüksek olmasına rağmen, yeni bir çatı kurmanın birçok uzun vadeli faydası vardır. Daha verimli bir çatıyla para biriktirebilir, bu da binanın ısınması ve soğutulması için gereken enerji maliyetlerini azaltır. Yeni çatıyı evinizin uzun vadeli bir yatırımı olarak düşünün. Tabii ki çatınızı yıkmak zorunda değilsiniz, hasarların ve sızıntıların onarılmasının daha uygun bir seçenek olduğu durumlar var:

 • Sızıntı : Sızıntı geniş değilse basit bir onarım yoluyla durdurulabilir. Bu nedenle, sızıntının kapsamlı olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Yağmur olukları: Yağmur oluklarındaki sorunlar genelde aynıdır. Sarkma, tıkanma, ve ek yerlerindeki damlamalar. Kar yağışının nedeni ile ağırlık oluşan oluklardaki sarkmalar. Kelepçeleri çürümüş olan oluklar. Oluklardaki en çok karşılaşılan sorun ise yaprak çöp gibi nedenler ile oluşan tıkanmalar, bu sorunların hepsi tamirat temizlik ile düşük maliyetler ile düzeltilebilir. Ama ömrünü tamamlamış olan oluklar için tamirat yerine tamamının değiştirilmesi gerekir.
 • Bacalar, Aydınlık ve Havalandırma : Çatılarda en çok sorun olan bölgelerdir. Tecrübeli usta ile çatıda kullanılan malzemeye uygun bir malzeme ile genellikle tamirat ve onarım ile bu sorunlar düzetilebilir.

 

Özet: Çatı Maliyetlerini Anlamak

Çatı projenizin tam maliyetini belirlemek veya yüklenicinizin size adil bir teklif vermesi sorun yaratabilir. Birçok ev sahibinin çatı işi hakkında bilgisi yoktur. Bu nedenle, yeni bir çatı kurulum projesine başlamadan önce nelerin gerekli olduğunu anlamanız önemlidir.

Öncelikle, çatı firmasının size sunduğu teklifi iyice okumalı ve aklınıza takılan soruların cevabını almalısınız. Çatı firmasından aldığınız teklif içinde malzeme maliyetini belirtmelidir. Alıntıda özetlenmesini beklediğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Malzeme ve işçilik maliyeti
 • İzinler için maliyet
 • Projenin tamamlanmasından sonra temizlik maliyeti
 • Projenin başlaması ve tamamlanması gibi dönüm noktalarını özetleyen bir zaman çizelgesi
 • Malzeme ve işçilik için garantiler

Bunun  nedeni çatı firmasının verdiği teklif ile proje arasında fark olup olmadığını anlamak. Yani yapılacak işi yerinde görmeden teklif almak istediğinizde size tahmini bir fiyat verilecektir. Bu gibi durumlarda teklif almadan önce, tecrübeli bir usta ile yapılacak projeyi yerinde görmek gerekir. Aksi halde proje için + fiyat teklifi aldığınız yeri yakın incelemeden sonra ek meseleleri not ettikten sonra son teklifte fiyatı ikiye katlayabilir. Bunun nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Birden fazla aydınlık ve havalandırma penceresi vardır.
 • Bacaların sayısı, yıkılan bacaların onarılması, gizli dere izolasyonlarının ve havalandırma pencerelerinin kenar izolasyonlarının yapılması.
 • Çatınızın dik bir eğime sahip olması ve ilk tahmin edilen toplam alanın aynı olmaması, Dik çatılar başarılı bir şekilde tamamlamak için daha fazla zaman ve uzmanlık gerektirir ve bu nedenle daha fazla maliyet gerektirir.

 

Çatı ustası tavsiyelerde bulunmalı ve ilk tahminlerdeki değişikliklerden sizi haberdar etmelidir. Ayrıca, projenin başlamasından önce herhangi bir anomal durum olup olmadığını kontrol etmelidir. Teklifi  incelerken gereken özeni göstermelisiniz.

Çatı modelleri

Kiremit çatı; Ülkemizde en yaygın çatı modelidir. Kiremit çatı görüntüsü ve sağlamlığı ile herkes tarafından bilinen ve en çok kullanılan çatı modelidir. Kiremitlerin farklı desen ve modelleri vardır. Çatı içim uygun olan ve maliyet açısından size sorun olmayacak bir modeli seçmelisiniz.

Farklı modeldeki kiremit  türleri arasından seçim yapmak, yeni bir çatıya ve bakımına, tercihlerinize ve diğer faktörlere göre ne kadar harcama yapmak istediğinize bağlı olacaktır. Bazı ev sahipleri aşağıdaki nedenlerle kiremit çatı’yı seçerler:

 • Evinizin enerji verimliliğini artırın
 • Sızıntılara daha az eğilimli
 • Doğal dış görüntüsü
 • Sıcak havalarda serin olması
 • Rüzgara ve fırtınaya karşı mükemmel performans

 

İşte diğer çatı türleri artıları ve eksileri:

 

Membran çatı

Membran çatı son zamanlarda çok kullanılmaya başlanan bir çatı yalıtım malzemesidir. Bu malzemenin uygulanması, her ne kadar kiremit kadar zor olmasa da, uygulamayı yapacak ustanın kesinlikle tecrübeli olması gerekiyor. Aksi halde yapılacak uygulama görüntü ve su yalıtımı açısından iyi sonuç vermeyecektir.

Membran çatının en büyük dezavantajlarından biri, aşırı sıcak havalarda, Çatı altına sıcaklığın tamamını yansıtmasıdır.

Ortalama Maliyet: Membran uygulanacak alana göre, membran’nın kalınlığı ve uygulanacak alanın şekline göre çok farklılık göstereceği için, uygulama yapılacak yer incelendikten sonra maliyet çıkarmak en doğrusudur.

Metal Çatılar

Metal çatı kaplama, bugün kullanılan tüm çatı malzemelerinin muhtemelen en dayanıklı olanıdır. Ülkemizde metal çatı kaplaması çok nadir kullanılıyor. Metal çatı olarak adlandırdığımız uygulama çatının iskeletinin metalden olmasıdır. Pahalı olabilirler ama bazı ev sahipleri, dayanıklılığı ve uzun bir süre çatı kaplama yerine ihtiyaç duymayacakları için metal çatıyı tercih ederler .

Ortalama Maliyet: Metal çatı fiyatları kullanılan malzemelerin türüne bağlı olacaktır. Çelikten yapılmış metal çatı ve metal çatı panelleri  maliyet için uygulama yapılacak yerin incelenmesi gerekir.

Ahşap Çatı

Bazı ev sahipleri ahşap çatılarından uzak durmayı tercih ederler çünkü zararlı olduklarına ve böcek istilasına oldukça eğilimlidirler. Ayrıca, diğer çatı malzemesi türlerinden daha fazla yangına yakalamaya daha eğilimlidir

Ev sahiplerinin bu çatı tipini tercih etmelerinin nedenlerinden biri, estetik değerleri içindir. Bu çatılar doğal bir görünüme sahiptir ve tercihinize seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda çoğu çatı tipinden daha çevre dostudurlar. Onların yaşam beklentisi 30 ila 50 yıl arasındadır.

Ortalama Maliyet: Ahşap çatı ve üzerine uygulanacak yalıtım malzemesine karar verildikten sonra bir maliyet çıkarmak en doğru sonucu verir.

Arduvaz çatı

Metal kadar uzun süren bir başka malzemedir. Bununla birlikte, kayrak doğal görünümü nedeniyle tercih edilir. Çok dayanıklı ve yaklaşık 40 yıllık bir ömre sahiptir.

Ortalama Maliyet:

Arduvaz çatı uygulama yapılacak yapılacak bölge görüldükten sonra bir maliyet çıkarmak en doğru sonucu verir

Çatı Onarımı ve Maliyetleri

Genellikle yapacağınız farklı çatı onarımı türleri vardır. İşte bazı ortak çatı onarım görevlerinin bir taslağı .

Çatı onarımı

Yakın zamanda bölgenizde çatınızı etkilemiş bir fırtına ya da kuvvetli rüzgar varsa, en kısa zamanda çatınızı kontrol edip, bir sorun olup olmadığın tespit edilmesi gerekiyor. Çatı’da doğal nedenler ile oluşabilecek bazı sorunlar olabilir. Yapılması gereken mümkün olduğu en kısa sürede çatı onarı’mı ve çatı tamiratıdır.

Çatı tamiratı ve çatı onarımı gerektiren birkaç şey vardır:

 • Çatlaklar:  Bir fırtına veya güçlü rüzgarlardan nedeniyle çatlaklar gelişebilir. çatlaklar su sızıntısına neden olur.
 • Pas:  Metal çatı iskeletlerinde yalıtım malzemesinden sızan suyun metal de paslanıp korozyona uğraması.
 • Kırık kiremitler: Doğal şartlar, dış etkenler nedeni ile kırık ve çatlak olan kiremitler.
 • Ortalama Maliyet : Yukarıda bahsettiğimiz, bu nedenler ile ilgili sorunlar düşük bir maliyet ile düzeltilebir.

 

Oluk Değiştirme

Oluklarınızın bakımını sağlamak, çatınızın uçtan uca sağlam kalmasını sağlamak için önemlidir. Suyu çatıdan, duvarlardan ve temelden uzaklaştırmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, binayı su hasarından korurlar. Oluklar ile ilgili en büyük sorun enkaz  birikmesi nedeniyle, tıkanması ve sarkmasıdır. Neyse ki sarkan olukları onarmak genellikle ucuzdur. . Ve oluk temizliği  olukları, çatıya ve evinizin temeline zarar vermeyi önleyebilecek önemli bir bakım görevidir.

Nasıl bir çatıya ihtiyacınız var?

Çatıdan doğru ölçümler almanız gerekecek. Ölçümleri zeminden almak mümkündür, ancak tam olarak ne kadar ve nasıl bir çatıya ihtiyacınız olduğunu tam olarak anlayamazsınız. Bununla birlikte, düşme tehlikeleri oldukça yaygın olduğundan, çatıdan ölçümler alırken dikkatli olmanız gerekir. Profesyonel yükleniciler genellikle onarımlar yaparken veya ölçümler alarak onları güvende tutabilen emniyet kemerleri ve diğer aletlerle donatılmıştır.

 • Beşik Çatı: Bu, hesaplanması en basit olanıdır çünkü zıt yönlerde eğimli olan iki kenarı içermektedir. Yapı ve ek özellik yoksa, toplam alan sadece her bir kenarın genişliği ile çarpılan uzunluktur.
 • Yivli Çatı: Bu çatı tipi, hesaplanması biraz daha karmaşıktır. Çatı farklı yönlerde eğimlidir. Açıkça tanımlanmış kare bölümleri olmadığından, hesaplanması çok karmaşıktır. Çatının yamuk ve kısa üçgen taraflarını tanımlayarak başlayabilirsiniz. Formül ((taban 1 + taban 2) / 2) x yükseklik ile taban x yükseklik / 2 ve yamuk alanları kullanarak üçgenleri hesaplayın. Eğer iki alanı bir araya getirirseniz, eğimli bir çatının daha doğru bir ölçümünü alabilirsiniz.
 • Kubbeli Çatı : Bu çatı türü, diğer ikisinden daha hesaplanması daha da karmaşıktır. Tutarlı bir tabana sahip küresel bir kubbe, 3,14 x (yükseklik 2 + taban 2 ) ‘dir. Kubbenin tutarlı bir şekli yoksa, daha doğru ölçümler yapabilen profesyonel bir çatı ustasına danışmanız gerekebilir.

Sonuç

Evinizin mutlaka bir çatı değişimine ihtiyacı olmayabilir , önce onarımı devre dışı bırakmanız gerekir. Çatınız ömrünün sonuna yaklaşıyorsa veya hasar genişse, onu değiştirmeniz gerekebilir. Sorunu teşhis edip düzeltmek için profesyonel bir çatı firmasına bize danışın.

Kaliteli Çatı Onarımı Para Tasarrufu ve Ev Yatırımıdır

istanbulda çatı onarımı, ev yatırımınızı koruyabileceğiniz en iyi yollardan biridir. Çatıdaki ufak çaplı sızıntıları en kısa sürede de fark edip müdahale etmeniz çok önemlidir. Bu ve benzeri durumlarda bize ulaşmanız, yapabileceğiniz en karlı iştir. Nedeni ise bu gibi basit su sızıntılarının, çatıya ve dairenize maliyetli, zararlar verebilir. Bu gibi durumlarda ufak çatı onarımı, ve çatı tamiratı ile düşük maliyetli tamiratlar ile çözüme ulaşabilir, yıllarca çatınızı kullanabilirsiniz.

Çatınızın veya malzemesinin tarzı ne olursa olsun, düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. İyi çatı onarımı ve bakımı, sızıntıyı önler, enerji tasarrufunu artırabilir, küçük sorunların büyük kazanımlara dönüşmesini sağlar, pahalı çatı onarım maliyetlerini önleyerek uzun vadede para tasarrufu sağlar ve satış değerini iyi durumda tutar. .

Çatı onarımının ne zaman gerçekleştiğini nasıl anlayacaksınız?

Çatı Onarımına ihtiyacınız olan işaretler:

 • Tavanda siyah yada sarı lekelerin ortaya çıkması
 • Merdiven ve aydınlık pencere kenarlarındaki ıslaklıklar .
 • Yağmur oluk pimaşları’nın kenarlarındakı ıslaklıklar.
 • Evin içindeki veya dışındaki duvarlardaki boyalar kabarma gösterir
Çatı Tamiri / Çatı Onarımı
5 (100%) 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir