Çatı Modelleri

Çatı modelleri

Kiremit çatı; Ülkemizde en yaygın çatı modelidir. Kiremit çatı görüntüsü ve sağlamlığı ile herkes tarafından bilinen ve en çok kullanılan çatı modelidir. Kiremitlerin farklı desen ve modelleri vardır. Çatı içim uygun olan ve maliyet açısından size sorun olmayacak bir modeli seçmelisiniz.

Farklı modeldeki kiremit  türleri arasından seçim yapmak, yeni bir çatıya ve bakımına, tercihlerinize ve diğer faktörlere göre ne kadar harcama yapmak istediğinize bağlı olacaktır. Bazı ev sahipleri aşağıdaki nedenlerle kiremit çatı’yı seçerler:

  • Evinizin enerji verimliliğini artırın
  • Sızıntılara daha az eğilimli
  • Doğal dış görüntüsü
  • Sıcak havalarda serin olması
  • Rüzgara ve fırtınaya karşı mükemmel performans

İşte diğer çatı türleri artıları ve eksileri:

Membran çatı

Membran çatı son zamanlarda çok kullanılmaya başlanan bir çatı yalıtım malzemesidir. Bu malzemenin uygulanması, her ne kadar kiremit kadar zor olmasa da, uygulamayı yapacak ustanın kesinlikle tecrübeli olması gerekiyor. Aksi halde yapılacak uygulama görüntü ve su yalıtımı açısından iyi sonuç vermeyecektir.

Membran çatının en büyük dezavantajlarından biri, aşırı sıcak havalarda, Çatı altına sıcaklığın tamamını yansıtmasıdır.

Ortalama Maliyet: Membran uygulanacak alana göre, membran’nın kalınlığı ve uygulanacak alanın şekline göre çok farklılık göstereceği için, uygulama yapılacak yer incelendikten sonra maliyet çıkarmak en doğrusudur.

Metal Çatılar

Metal çatı kaplama, bugün kullanılan tüm çatı malzemelerinin muhtemelen en dayanıklı olanıdır. Ülkemizde metal çatı kaplaması çok nadir kullanılıyor. Metal çatı olarak adlandırdığımız uygulama çatının iskeletinin metalden olmasıdır. Pahalı olabilirler ama bazı ev sahipleri, dayanıklılığı ve uzun bir süre çatı kaplama yerine ihtiyaç duymayacakları için metal çatıyı tercih ederler .

Ortalama Maliyet: Metal çatı fiyatları kullanılan malzemelerin türüne bağlı olacaktır. Çelikten yapılmış metal çatı ve metal çatı panelleri  maliyet için uygulama yapılacak yerin incelenmesi gerekir.

Ahşap Çatı

Bazı ev sahipleri ahşap çatılarından uzak durmayı tercih ederler çünkü zararlı olduklarına ve böcek istilasına oldukça eğilimlidirler. Ayrıca, diğer çatı malzemesi türlerinden daha fazla yangına yakalamaya daha eğilimlidir

Ev sahiplerinin bu çatı tipini tercih etmelerinin nedenlerinden biri, estetik değerleri içindir. Bu çatılar doğal bir görünüme sahiptir ve tercihinize seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda çoğu çatı tipinden daha çevre dostudurlar. Onların yaşam beklentisi 30 ila 50 yıl arasındadır.

Ortalama Maliyet: Ahşap çatı ve üzerine uygulanacak yalıtım malzemesine karar verildikten sonra bir maliyet çıkarmak en doğru sonucu verir.

Arduvaz çatı

Metal kadar uzun süren bir başka malzemedir. Bununla birlikte, kayrak doğal görünümü nedeniyle tercih edilir. Çok dayanıklı ve yaklaşık 40 yıllık bir ömre sahiptir.

Ortalama Maliyet:

Arduvaz çatı uygulama yapılacak yapılacak bölge görüldükten sonra bir maliyet çıkarmak en doğru sonucu verir

Çatı Onarımı ve Maliyetleri

Genellikle yapacağınız farklı çatı onarımı türleri vardır. İşte bazı ortak çatı onarım görevlerinin bir taslağı .

Çatı Modelleri
5 (100%) 2 votes