Çatı Aktarma yerine Çatı Onarımı

Bir çatı firması aramaya gitmeden önce, ilk yapmanız gereken bir sonraki adımı düşünmenizdir. Çatı tamiratı gerekli ancak pahalı. Bir çatının aktarılmasının ortalama maliyeti, genellikle onarımların ortalama maliyetinden on kat daha maliyetlidir. Sadece ufak çapta sızıntı ve bazı bölgelerdeki damlamalar nedeni ile çatının aktarılması gerekmez.

Peki çatıyı ne zaman aktarmalıyız? Aşağıda, ev sahiplerinin yeni bir çatıya sahip olmalarını isteyebilecek durumlardan bazıları yer almaktadır.

 • Çatınızın ömrü: Çatınız ömrünün sonuna geldiyse, kalifiye bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi gerekir. Shingle, ondulin, arduaz membran  gibi çatıların çoğu yaklaşık 20 yıllık bir ömüre sahiptir. Kiremit çatı , 40 yıldan fazla sürebilir. Ancak, düzenli bakım, havalandırma ve önceki onarımların kalitesi gibi diğer faktörlerin çatınızın yaşam beklentisi üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini unutmamalısınız.
 • Nem, Su Hasarı ve Sızıntı :Çatıda birden fazla kapsamlı sızıntı varsa çatınızın aktarılması gerekebilir.  Ayrıca nem veya su hasarı belirtilerine de bakın. Dairenizin tavanında siyah lekeler  boyadaki sararmalar veya damlalar çatıdaki daha büyük sorunların göstergesidir.
 • Doğal Afet : Kasırgalar, fırtınalar veya şiddetli yağmurlar, büyük hasar ve sızıntılara neden olmak için yeterlidir.
 • Yeni Çatı : Yeni bir çatı, evinizin genel görünümüne katkıda bulunur. Yeni bir çatı evinizin görüntüsünü güzelleştirdiği gibi evinizin değerinide arttıracaktır.

Yeni bir kurulum, değiştirmenin avantajlarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Bazı ürünler, evinizi daha çevre dostu yapan son teknolojiyi içerir. Yenileme maliyetinin yüksek olmasına rağmen, yeni bir çatı kurmanın birçok uzun vadeli faydası vardır. Daha verimli bir çatıyla para biriktirebilir, bu da binanın ısınması ve soğutulması için gereken enerji maliyetlerini azaltır. Yeni çatıyı evinizin uzun vadeli bir yatırımı olarak düşünün. Tabii ki çatınızı yıkmak zorunda değilsiniz, hasarların ve sızıntıların onarılmasının daha uygun bir seçenek olduğu durumlar var:

 • Sızıntı : Sızıntı geniş değilse basit bir onarım yoluyla durdurulabilir. Bu nedenle, sızıntının kapsamlı olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Yağmur olukları: Yağmur oluklarındaki sorunlar genelde aynıdır. Sarkma, tıkanma, ve ek yerlerindeki damlamalar. Kar yağışının nedeni ile ağırlık oluşan oluklardaki sarkmalar. Kelepçeleri çürümüş olan oluklar. Oluklardaki en çok karşılaşılan sorun ise yaprak çöp gibi nedenler ile oluşan tıkanmalar, bu sorunların hepsi tamirat temizlik ile düşük maliyetler ile düzeltilebilir. Ama ömrünü tamamlamış olan oluklar için tamirat yerine tamamının değiştirilmesi gerekir.
 • Bacalar, Aydınlık ve Havalandırma : Çatılarda en çok sorun olan bölgelerdir. Tecrübeli usta ile çatıda kullanılan malzemeye uygun bir malzeme ile genellikle tamirat ve onarım ile bu sorunlar düzetilebilir.

Özet: Çatı Maliyetlerini Anlamak

Çatı projenizin tam maliyetini belirlemek veya yüklenicinizin size adil bir teklif vermesi sorun yaratabilir. Birçok ev sahibinin çatı işi hakkında bilgisi yoktur. Bu nedenle, yeni bir çatı kurulum projesine başlamadan önce nelerin gerekli olduğunu anlamanız önemlidir.

Öncelikle, çatı firmasının size sunduğu teklifi iyice okumalı ve aklınıza takılan soruların cevabını almalısınız. Çatı firmasından aldığınız teklif içinde malzeme maliyetini belirtmelidir. Alıntıda özetlenmesini beklediğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Malzeme ve işçilik maliyeti
 • İzinler için maliyet
 • Projenin tamamlanmasından sonra temizlik maliyeti
 • Projenin başlaması ve tamamlanması gibi dönüm noktalarını özetleyen bir zaman çizelgesi
 • Malzeme ve işçilik için garantiler

Bunun  nedeni çatı firmasının verdiği teklif ile proje arasında fark olup olmadığını anlamak. Yani yapılacak işi yerinde görmeden teklif almak istediğinizde size tahmini bir fiyat verilecektir. Bu gibi durumlarda teklif almadan önce, tecrübeli bir usta ile yapılacak projeyi yerinde görmek gerekir. Aksi halde proje için + fiyat teklifi aldığınız yeri yakın incelemeden sonra ek meseleleri not ettikten sonra son teklifte fiyatı ikiye katlayabilir. Bunun nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Birden fazla aydınlık ve havalandırma penceresi vardır.
 • Bacaların sayısı, yıkılan bacaların onarılması, gizli dere izolasyonlarının ve havalandırma pencerelerinin kenar izolasyonlarının yapılması.
 • Çatınızın dik bir eğime sahip olması ve ilk tahmin edilen toplam alanın aynı olmaması, Dik çatılar başarılı bir şekilde tamamlamak için daha fazla zaman ve uzmanlık gerektirir ve bu nedenle daha fazla maliyet gerektirir.

Çatı ustası tavsiyelerde bulunmalı ve ilk tahminlerdeki değişikliklerden sizi haberdar etmelidir. Ayrıca, projenin başlamasından önce herhangi bir anomal durum olup olmadığını kontrol etmelidir. Teklifi  incelerken gereken özeni göstermelisiniz.

Çatı Aktarma yerine Çatı Onarımı
Lütfen oy verin !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir